KIRIM VE KIBRIS GERÇEĞi

Rusya Bölgesel Ekonomik Gücünü Kullanıp Dünyaya Kırımı Kabul Ettirecektir.

TÜRKİYE 1974 ten bu yana KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİNİ

Dünyada Ne Müttefiklerine Ne De Kardeş Devletlerine Var Olduğuna Anlatamamıştır.

 

 

***Kırım Cumhuriyeti yaşanan  Kırım krizi neticesinde uluslararası hukuk çerçevesinde Ukrayna‘ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti‘nin, özel statüye sahip Sivastopol şehri ile birlikte 11 Mart 2014 tarihinde tek taraflı olarak Ukrayna’dan bağımsızlığını ilan etmesi ile oluşan ve 21 Mart 2014 tarihinde Rusya’nın bölgeyi resmen topraklarına katması ile bağımsızlığına son veren kısa süreli bağımsız ülke. Kırım özerk parlamentosu söz konusu 99 milletvekilinin 78’inin katılımı ve onayı ile aldığı karar neticesinde ülkeyi bağımsızlık ve Rusya’ya bağlanma konuları ile ilgili olarak referanduma götürme kararı almıştır

***Bu tarihten itibaren Rusya bölgeyi kendi toprağı olarak görmektedir. Kazakistan ve Venezuela 18 Mart’ta yaptıkları açıklamalarda Kırım halkının özgür iradesini tayin etme hakkı olduğunu beyan etmişler, Rusya ve Kırım’ın aldığı bu kararları desteklediklerini açıklamışlardır.

 

 

 

 

 

 

***Ekim 1931’de itibaren Rumlar Enosis isteğiyle ayaklandı, Rumlar’ın Birleşik Krallık yönetimine karşı ayaklanması sonucu Birleşik Krallık’ın politikası sertleşti. Yunan ve Türk tarihinin okutuması, iki ülkenin bayraklarının kullanılması ve Yunan ya da Türk ulusal kahramanlarının resimlerinin sergilenmesi yasaklandı.

Ocak 1950 tarihinde Doğu Ortodoks Kilisesi, Kıbrıs Türk toplumunun boykot ettiği bir referandum düzenledi. Referandumun sonucunda, katılan halkın %90’ı Kıbrıs’ın Yunanistan ile birleşmesi düşüncesi olan enosis lehinde oy verdi. 1955’te Kıbrıslı Rumların kurduğu EOKA örgütü Birleşik Krallık kuvvetlerini adadan çıkarmak için silahlı eylemlere başladı. Bu zaman zarfında Kıbrıs Türkleri de silahlanmaya başladıve Birleşik Krallık adanın tüm bölümünü kontrolde tutmakta zorlanıyordu. Bu tarihten itibaren taksim isteğinde bulunan Türkler ile enosis isteyen Rumlar birbirleri ile çatışmaya başladı.

***Ada, 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti adıyla bağımsızlık kazanmıştır. 1974’te Yunan darbesinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin gerçekleştirdiği harekât sonucu adanın kuzeyinde de facto olarak tek yanlı Kıbrıs Türk Federe Devleti kurulmuş, bu devlet sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adını almıştır.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s